ksn lojistik %20 büyümeyi hedefliyor

ksn lojistik %20 büyümeyi hedefliyor

KSN Lojistik Genel Müdürü Orkun Karayel, lojistik müşterilerine danışmanlık hizmeti de verdiklerini söyleyerek: ” danışmanlık hizmetlerimizle müşterilerimize tasarruf imkanı sağlıyoruz.”

KSN Lojistik Genel Müdür Orkun Karayel, KSN Lojistik’in 1982 yılında babası Nadir Karayel tarafından bir şahıs şirketi olarak kurulduğunu belirterek, yıllar içinde kazanılan tecrübeler ile şirketinin nasıl geliştiğini anlattı. 1982 – 1990 yılları arasında Karadeniz Bölgesi’ne bölgesel kargoculuk yaptıklarını söyleyen Karayel: “1990 yılında limited şirketi olan KSN Lojistik, 1990 ile 2002 yılları arasında yoğun olarak proje bazlı taşımacılık faaliyetlerinde bulundu. 2000’li yıllarda lojistik tanımının hayatımıza girmeye başlamasıyla sektördeki bu değişimi fırsat bilip, 2004 yılında ilk lojistik müşterisini bünyesine katarak iyi bir lojistik şirketi olmak hedefiyle bugüne kadar gelişimini sürdürdü” dedi.

Son 3 yıldır müşterilerine lojistik hizmet teklifini oluşturmadan önce danışmanlık hizmeti de verdiklerine değinen Karayel: “Amacımız mevcut piyasa koşullarında müşterilerimize ekonomik çözümler sunarak lojistik operasyonlarında verimliliklerine katkıda bulunmak. Bu çalışmalar neticesinde müşterilerimize lojistik maliyetlerinde tasarruf da sağlayabiliyoruz.”

Danışmanlık Hizmetlerini; depo tasarımı, stok yönetimi ve dağıtım operasyonları üzerine verdiklerine işaret eden Karayel: ” Öncelikle müşterimizin mevcut durumunu analiz ediyoruz. Ardından en uygun çözüm önerisiyle lojistik hizmet teklifini oluşturuyoruz.”

“KSN Lojistik olarak müşterimizin kendi deposunda da depo yönetimi hizmeti verebiliyoruz. Mal kabul ve sevkiyat sahası arasında kendi sınırlarımızı belirliyoruz. Ardından müşterimizin ERP sistemine kendi WMS yazılımımızı entegre edip, ihtiyacımız olan insan kaynağını temin ettikten sonra operasyonu başlatıyoruz. Depo Yönetimi Hizmeti verdiğimiz müşterilerimize aynı zamanda nakliye-dağıtım hizmetleri de veriyoruz. Bunun yanı sıra ulusal kargo şirketleriyle olan iş birlikteliklerimiz sayesinde müşterilerimize kargo hizmeti de sunabiliyoruz. ” Açıklamasını yaptı.

En önem verdiğimiz unsur; hizmetlerimizin sürdürülebilir olması.

Filolarında 56 adet özmal araç bulunduğu bilgisini veren Karayel: “Kendi araçlarımızı İstanbul dışına çıkarmıyoruz, şehirdışı sevkiyatları kiralık araçlarımız ya da piyasadan temin ettiğimiz araçlarla yapıyoruz. Filomuz yeni projelerimizle yavaş yavaş artıyor, sözleşmeli çalışan 80’e yakın aracımız var.Ayrıca sistemimize kayıtlı 1200 adet araç bulunuyor.”

Biz müşteri sayısı bakımından butik bir lojistik şirketiyiz. Müşterilerimize bir tedarikçi değil, çözüm ortağı olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz. İşimizde en önem verdiğimiz unsur, hizmetlerimizin sürdürülebilir olması. Buna bağlı olarak da müşterilerimizle uzun soluklu çalışmayı hedefliyoruz.

“2016 da %43 büyüdük

2016 yılında %43 oranında büyüdüklerini belirten Karayel: “Özellikle otomotiv yedek parça sektöründe depolama ve dağıtım faaliyetleriyle ilgili çok ciddi alt yapı çalışmaları yaptık. Bu konuda IT altyapımızı geliştirdik. Kurumsal müşterilerimizle birlikte operasyonlarımızı büyütüyoruz. 2017’de nisan sonunda çok daha çarpıcı bir hizmet şekliyle piyasaya çıkacağız. Önemli bir depo yönetim sistemini daha sektöre kazandırmayı planlıyoruz. Türkiye’de hizmet sektöründe %20 büyüyemiyorsanız, küçülüyorsunuz demektir. 2017’de %20 büyümeyi öngörüyoruz. İşinizi düzgün ve doğru yaptığınızda ve de sürekli geliştirmek için çabaladığınız da iyi bir hizmet verebiliyorsunuz. Bu hizmetler piyasa da müşteri tarafından doğru algılandığında dönüşler pozitif oluyor ve bizi büyüme hedefimize ulaştırıyor” dedi.

Sektörde dijitalleşme yeterli değil

Lojistik sektöründe dijitalleşmeyi yeterli görmediğini ifade eden Karayel: ” Dijitalleşme ciddi bir yatırım ve sabır işi.. Sektörde dijitalleşmenin artması için geleneksel yöntemlerin artık ilerlemeye izin vermediğini gören her şirketin yatırım yapması gerekiyor. Çünkü tamamen dijital bir toplum haline geldik. Marketing artık tamamen dijitalleşti. KSN Lojistik olarak dijitalleşmeye ciddi bir bütçe ayırıyoruz. Eğer dijital dünyaya ayak uyduramazsak, gelecekte kendimizi ve şirketimizi geliştirmek çok daha zor olacak.” Değerlendirmesini yaptı.

Müşterilerimize vereceğimiz hizmetlerin videosunu izlettireceğiz.

KSN Lojistik Genel Müdürü Karayel sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonra danışmanlık sürecinde elde ettiğimiz verilerle, danışmanlık süreci sonunda müşterilerimize yeni lojistik iş modelinin videosunu izlettireceğiz. Yabancı bir firmayla uzun süredir iş birliği içerisindeyiz. Ön çalışma yapıldı. Bu hizmetimizle birlikte, hizmetlerimizle ilgili müşterilerimize hayal kurdurmak yerine, daha somut bir şeyler gösterebileceğimize inanıyoruz.”

Kaynak: Hizmetix – Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.